ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ
Трябва ли да се презареждат аерозолните генератори?
Не. Аерозолните генератори АГС не се презареждат. Гасящото вещество, което се намира в генераторите е в твърд вид и не се налага контролиране на налягане, както в обикновените пожарогасители.
Безопасен ли е аерозолът за човека?
Да. Безопасната концентрация на аерозола за човек без защитни средства е 0,06 кг/м3. Необходимата концентрация за гасене на огън с АГС е между 0,04 и 0,06 кг/м3
Колко струва една гасителна система изградена с АГС?
Икономическите анализи показват, че системи изградени с аерозолни генератори възлизат 3-5 пъти по-евтини в сравнение с водни инсталации, прахови или водопенни. В сравнение с газови инсталации, икономията възлиза до 50 пъти в полза на аерозолните генератори.
Какво да правя ако не успея да изляза до сработването на АГС?
Препоръчително е да се напусне помещението веднага при подаване на сигнал за пожар. Ако останете в помещението - запазете спокойствие! Аерозолът на генераторите АГС не е отровен! Намерете безопасно място - маса, шкаф или друго. Сложете си кърпа на носа и устата и дишайте нормално. Огънят изгасва веднага! Видимостта ще остане ограничена за 20-30 минути.
Как да разбера колко генератора ми трябват?
Необходимо е знаете обема на помещението което желаете да защитите. В менюто "ПРОДУКЦИЯ" може да намерите технически описания на всички аерозолни генератори които предлагаме и там е посочен защитаваният обем от всеки един от тях. По този начин може да си направите груба сметка колко броя генератори са ви необходими, но задължително се консултирайте с фирмата която Ви обслужва или с нашите сертифицирани специалисти по аерозолно пожарогасене.
След сработване на генератора, може ли да се използва отново?
Не. Използваните генератори се заменят с нови.
Може ли аерозолът да повреди защитаваното оборудване?
Не. Дозировката на аерозол в защитаваното помещение е подходяща за прилагането му при чувствително и скъпо оборудване. Аерозолът бързо достига нормалната температура и съответно не предизвиква топлинен удар за техниката.
Може ли аерозолът да гаси техника под напрежение?
В специализирани центрове са провеждани редица изпитания. Аерозолните генератори могат да се използват за гасене на оборудване намиращо се под напрежение до 40 кВт.
Какво става с аерозола, след като изгаси огъня?
Половин час след пожара, аерозолът пада като фин прах. Създаденият защитен слой се почиства лесно. Ако се почисти още преди да се е овлажнил от въздуха, то ще успеете дори и с прахосмукачка да го съберете.
Какво е АГС-5? За какво се използва?
АГС-5 е аерозолен генератор за оперативно приложение. Така наречената "Червена граната" има изключителна популярност в САЩ, Канада, западна Европа, но е наложена на пазара под друго име. Ръчният пожарогасител АГС-5 разполага с ръчен механизъм за задействане. При необходимост: 1. Свалете защитната капачка. 2. Издърпайте рязко въжето. 3. Хвърлете граната в огъня. 4. По възможност затворете вратата. АГС-5 сработва след 7-10 секунди. Защитава обем до 60 куб.м, като се препоръчва да се използва до 40 куб.м. При необходимост може да хвърлите в помещението колкото са нужни АГС-5 за да защитят обема му.
Къде се използват аерозолните генератори?
Практически във всички затворени помещения. Складове, офиси, хотели, гаражи, цехове, апартаменти, вили, мазета, кабелни тунели, електроника, сървърни помещения, автомобилни двигатели, автобуси, влакове, самолети, кораби, яхти и мн.др.
В помещението имам монтирани над 20 АГС. Получава се необходимост от голям пусков ток. Какво да правя?
Въпросът е свързан с електрическата система която подава стартов ток към генераторите. Консултирайте се с компанията която Ви подържа оборудването или се свържете с нашите сертифицирани специалисти по аерозолно пожарогасене.
Може ли АГС да гаси извън затворени помещения?
Аерозолните генератори се използват като обемно гасително средство. То има своите ефективни гасителни свойства при достигането на необходимата концентрация на аерозол в обкръжаващата огъня среда. Не е възможно на открито пространство да се създаде такава концентрация, поради факта, че аерозолът е така да се нарече газообразно вещество и се разпространява във въздуха. Ако е необходимо, може да се създадат условия за гасене на открито, но това са въпроси, които се разглеждат строго индивидуално.
Какво е това автономна система за пожарогасене?
Това е най-оптималният вариант за да защитите малки и големи помещения без да бъдат обезпечени с постоянен ток. Ние може да Ви предложим решения, които да Ви гарантират максимално сигурна пожарогасителна система с минимални разходи. Така без сериозни инвестиции ще може да защитите своята вила, гараж, склад, мазе дори и от злоумишлени или случайни палежи.
Как се включват генераторите?
За сработването на АГС е необходим минимален ток, който подава импулс на запалката. След това АГС започва да генерира пожарогасителен аерозол.
Генераторът ми сработи сам, без да има пожар!!!!
За сработването на АГС е необходим електрически импулс който да се подаде към стартиращият елемент (запалка)! Само и единствено тогава генераторът може да се задейства. Самостоятелно не е възможно това да се случи при нормални условия. Необходимата температура за задействане на АГС е над 700 градуса подадени в точка към аерозолообразуващия заряд. Ето защо подобен проблем се отнася към групата разработили и инсталирали оборудването в защитаваното помещение. С подаване на подобен електрически импулс би се задействала и газова пожарогасителна система, прахова или водопенна.
Възможно ли е да използвам АГС при наличието на пожароизвестителна система?
Всичко зависи от възможностите на пожароизвестителната система която използвате. Въпреки всичко, в повечето случаи е възможно включването на АГС към вече изградените системи за оповестяване.
Защо се различава гаранционният срок на генератора от срока му на годност?
Годността на генератора зависи от условията в които се експлоатира. Ето защо, всеки отделен случай се разглежда индивидуално. Едно е ползването на АГС в сухо складово помещение, друго е в условия на киселинна среда или висока влажност. Обикновено срокът на годност е повече от 10 години. Гаранцията на производителя не е обвързана със срока на годност на устройството. Такъв е случаят с по-голямата част от техниката - (на пример гаранционният срок на един телефон е 1 година, но той може да работи много повече.
АГС и автомобилен, влаков, самолетен транспорт? Нима е възможно?
Не само е възможно, но е и наложила се практика! АГС се използват като цялостна инсталация за гасене на автобуси, автомобили и камиони. Запознайте се с приложението на пожарогасителите АГС в раздела "СФЕРА НА ПРИЛОЖЕНИЕ". "Анкос-66" ЕООД със съдействието на ЗАО "НПГ Гранит-Саламандра" разполагат с проекти за гасене на електрички и пътнически вагони. АГС се прилага за локализация и гасене на пожари в самолетната индустрия, морски и водни съдове.
Яхти и кораби?
Аерозолните генератори АГС, са регистрирани в руския морски регистър. Не е проблем да се използват на яхти, кораби и други водни платформи.
Не намирам аерозолното пожарогасене в нормативната база, това проблем ли е?
Всички аерозолни генератори - АГС - притежават необходимите документи за приложение в Република България. Всеки един модел генератор е съпровождан от СТАНОВИЩЕ ЗА ДОПУСТИМОСТ издаден от НСПАБ към МВР. Като член на Европейския Съюз, България се съобразява с Европейският Комитет по Стандартизация, който със стандарти СД CEN/TR 15276-1:2009, СД CEN/TR 15276-2:2009 регулира и разрешава използването на аерозолни пожарогасителни инсталации.
Има изпуснати въпроси. Как да ги задам?
Екипът на "Анкос-66" ЕООД с удоволствие ще разгледа всички възникнали въпроси по аерозолното пожарогасене и сътрудничеството с нас. Чувствайте се свободни да ни пишете по всякакви въпроси на адрес info@ankos.eu
|